Galeria: Zdjęcia z wyprawy nad Bajkał
Stronę odwiedzono 822411 razy.
Ostatnia aktualizacja 2018-06-06

Kocięta

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODJĘCIEM DECYZJI O KUPNIE KOCIAKA RASOWEGO

  1. Kociak rasowy bezwarunkowo powinien posiadać rodowód, który jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym że obydwoje rodzice posiadają licencje hodowlane, a tym samym w pełni odpowiadają fizycznym i psychicznym wymogom dla danej rasy i nie posiadają wad dyskwalifikujących.
  2. Przy planach kupna kota rasowego należy przede wszystkim zdecydować, czy będzie to kotek na tzw. kolanka, czy kotek hodowlany.
  3. Zakup kotka „na kolanka” wiąże się z koniecznością jego kastracji (sterylizacji) w odpowiednim wieku, w związku z czym jego cena będzie niższa. Nie trzeba wówczas szukać kociaka po utytułowanych rodzicach, co również powinno mieć wpływ na jego cenę, a jednocześnie wcale nie oznacza, że nie wyrośnie on na wspaniałego przedstawiciela rasy.
  4. Jeżeli szukamy kociaka do hodowli lub chcemy dla niego kariery wystawowej, należy poszukać kociaka z wyrazistym eksterierem oraz z dobrym rodowodem, aby było na czym oprzeć się przy planie hodowlanym.
  5. Warto dowiedzieć się u hodowcy o charakter kociaka, aby jak najbardziej pasował do nas i naszego trybu życia, co oszczędzi nam później wielu problemów. Jeżeli, przykładowo, wracamy do domu późno i z zasady spędzamy w nim mało czasu, unieszczęśliwimy kota, który cały wolny czas najchętniej spędzał by na naszych kolanach, podczas gdy są to idealne warunki dla kota indywidualisty. Jeżeli jednak nie znajdziemy czasu, żeby przynajmniej raz dziennie  powiedzieć naszemu kotu że go kochamy, lepiej wcale nie mieć kota.
  6. Nie należy dziwić się, jeśli hodowca będzie nas dokładnie wypytywał o warunki, jakie chcemy i możemy zapewnić jego kociakowi. Hodowcy często traktują kocięta lepiej niż własne dzieci i chcą miec pewność, że będą miały u nas dobrze.
  7. Kocięta uczą się bardzo szybko, więc jeszcze będąc w hodowli nauczą się od matki korzystać z kuwety oraz drapaka.
  8. Kocięta nie mogą opuścić hodowli wcześniej niż po skończeniu 12 tygodni, a im później to nastąpi tym lepiej dla nich z uwagi na stosunkowo długi okres socjalizacji kociąt, szczególnie w porównaniu ze szczeniakami.
  9. Kocięta jeszcze będąc w hodowli powinny być dwukrotnie zaszczepione przeciwko najgroźniejszym i najczęstszym kocim chorobom, systematycznie odrobaczane oraz posiadać książeczkę zdrowia z potwierdzającymi to wpisami.
  10. Przy kupnie kociaka zazwyczaj podpisuję się umowę sprzedaży, określającą zakres odpowiedzialności hodowcy oraz obowiązki nabywcy.

Porady   Galeria

Moja-Syberia © 2007 Projekt i wykonanie: netteria.NET Opieka lingwistyczna: Vlad Gordeyev