Galeria: Zdjęcia z wyprawy nad Bajkał
Stronę odwiedzono 822405 razy.
Ostatnia aktualizacja 2018-06-06

Porady

Jak nauczyć kota czegokolwiek

Na początku należy odrzucić powszechnie panującą opinię, że kota nie można niczego nauczyć. Koty, jako istoty niesłychanie inteligentne uczą się bardzo szybko i często bez naszej pomocy. Jeżeli jednak chcemy mieć w tym swój udział, dobrze jest spojrzeć na nie jak na komputer. Jako wynik powinniśmy otrzymać oczekiwane zachowanie, a danymi wejściowymi będą wprowadzone przez nas instrukcje. Działanie mikroprocesora, którym jest mózg można przyspieszyć używając miłych kotu bodźców jak słowo, dotyk czy przysmak oraz wykorzystując jego naturalne predyspozycje.
Życzę powodzenia!

  • Jak nauczyć kota chodzić po drzewach

Tytuł może trochę mylący, bo w zasadzie każdy kot ma chodzenie po drzewach w naturze i nie trzeba go specjalnie w tym kierunku przyuczać. Jednak nie każdy potrafi czerpać z tego przyjemność, a nam zależy przecież na tym, aby nasz kot miał w swoim życiu jak najwięcej atrakcji. Jedną z nich jest obserwowanie z bezpiecznej wysokości jak tłum ludzi rozbiega się w panice przed gnającym na sygnale wozem strażackim. Średnio inteligentny kot wie od razu, że w tym celu należy wejść wysoko na drzewo i siedzieć tam miaucząc przeraźliwie tak długo, aż pod drzewem zbierze odpowiednio duża grupa ludzi.
Ale co zrobić, jeśli nasz kot sam na to nie wpadł? Trzeba nim trochę pokierować.

Etapy nauki:

  1. Znajdujemy odpowiednie drzewo.
  2. Zakładamy kotu szelki i smycz.
  3. Zachęcamy kota ulubioną zabawką, aby wdrapał się po pniu na wysokość naszej głowy, nie pozwalając mu (smycz!) wejść wyżej.
  4. Obserwujemy zachowanie kota – jeżeli będzie trzymał się dzielnie pazurami w miejscu i nie wykazywał chęci ucieczki – możemy pozwolić wejść mu wyżej.
  5. Jeżeli będzie próbował zeskoczyć, należy go szybko wziąć na ręce uniemożliwiając skok i ćwiczenie powtórzyć. Nie należy robić bardzo częstego błędu, polegającego na podtrzymywaniu kota przy pniu w sposób zachęcający go do zsunięcia się po nim tyłem.
  6. Dla kota, który sam lub wskutek naszego błędu zorientuje się, że po pniu da się zejść tyłem, ten rodzaj rozrywki będzie w przyszłości niedostępny.

Mam już kota   Mam zamiar mieć   Dobrze wiedzieć

Moja-Syberia © 2007 Projekt i wykonanie: netteria.NET Opieka lingwistyczna: Vlad Gordeyev